Visitors Counter

18157
TodayToday52
YesterdayYesterday124
This_WeekThis_Week418
This_MonthThis_Month2016
All_DaysAll_Days18157

Mydło oliwkowe z CO2 - przepis

 20562055_10209884166036500_331845908_n (1).jpgSkład:

- 300 gram mleka owsianego zrobionego na WODZIE PLASMOWEJ CO2

- 135 gram NAOH sody kaustycznej

- 800 gram oliwy z oliwek ( są dwa rodzaje z pierwszego tłoczenia i z wytłoków oliwek - do mydła wystarczy z wytłoków)

- 200 gram oleju kokosowego

- łyżka cukru-piana

- łyżeczka soli-twardość

- węgiel aktywny- dla koloru i olejki eteryczne wedle uznania

Używamy wyłącznie emaliowanych plastikowych i szklanych naczyń oraz narzędzi, rękawice, okulary, fartuch, długie rękawy i  spodnie - to oczywiście

musowe przy produkcji i ocet na ewentualne pryśnięcia, ale tylko na blaty i ubranie, do skóry najlepsza bieżąca woda.

Na początku przygotowujemy ług. Do mleka owsianego które zostało zrobione na WODZIE PLASMOWEJ CO2 dodajemy, sól, cukier-czekamy aż sie rozpuszcza wtedy NAOH (wodorotlenek sodu czysty do analiz najlepiej) - szybko mieszając i odstawiamy najlepiej na zewnątrz by ostygło i opary ustały, cała czynność powinno sie robić na dworze, balkonie lub w przewiewnym pomieszczeniu. Po pewnym czasie powstaje glut-masa, następnie do garnka wlewany wodę i na garnek stawiamy miskę plastikowa- tzw. kąpiel wodna-do miski wkładamy olej kokosowy i wlewamy oliwę z oliwek, powoli podgrzewamy. Oleje powinny mieć temp.40-45 stopni a ług 40 stopni, kiedy oleje sie zagrzeją dodajemy powoli glut owsiany miksując wszystko ręcznym Blenderem - żyrafą bardzo powoli z przerwami aż sie wszystko polaczy na gładka masę, całość podgrzewamy utrzymując stalą temperaturę 40-45 stopni przez około 30-40 minut juz nie miksując tylko mieszając co jakiś czas- przez cały czas powinno być otwarte okno dość szeroko by nie wdychać szkodliwych oparów!!!

Na sam koniec wlewamy oleje eteryczne i wsypujemy węgiel aktywny wcześniej rozdrobniony w moździerzu, można tez dodać zioła zmielone w młynku ale uwaga-olejki "betonują" mydło dlatego zaraz po dodaniu ich przekładamy, przelewamy masę do wcześniej wyłożonych forem papierem pergaminowym lub silikonowych wtedy bez papieru - mydło powinno jakiś czas zostać w formie do stwardnienia, nie Bedzie ono za twarde ponieważ jest z oliwy zrobione a te na kamień sie nie zrobi. Na drugi dzień jeśli konsystencja stwardnienia jest zwarta kroimy i przekładamy papierem lub gazeta i odkładamy do leżakowania na 3-4 tygodni w suchym i spokojnym miejscu. 

 

 

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze.

Komentarze obsługiwane przez CComment

© 2017 Strona Studentów KFSSI PL